Slovenský velikán z inej perspektívy

Autor: Simona Ivančáková | 28.3.2012 o 11:12 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  125x

Prekvapujúca obálka knihy a na nej názov – Jana Juráňová: Žila som s Hviezdoslavom. Je naozaj pravda, že slovenská spisovateľka žila s naším básnickým velikánom všetkých čias Pavlom Országhom Hviezdoslavom? Správna odpoveď znie: nie. Jana Juráňová s Hviezdoslavom nežila. Táto úloha pripadla jeho manželke Ilone Országhovej.

Hlavnou postavou a rozprávačkou celého príbehu je manželka Hviezdoslava Ilona, ktorá vedie rozprávanie celého príbehu v tretej osobe. Pre mnohých je to možno metúce, keď autorka príbehu rozpráva naraz za Ilonu a potom o nej hovorí. Chvíľu sa správa ako ona a vzápätí si od nej drží obrovský odstup. Práve táto pozícia dovolila autorke vykresliť vzťah, ktorý mala manželka k svojmu manželovi z pohľadu Ilony, ale aj to ako sa na celú situáciu pozerá spisovateľka.

Román inšpirovaný postavou a životom Ilony Országhovej sa začína príznačne: Ilona stojí pri okne. (7) V skutočnosti manželka Hviezdoslava naozaj takou pozorovateľkou je. Juráňová sa vo svojej knihe zamerala najmä na vzťah, ktorý sa viedol medzi dvoma ľuďmi. Manželský zväzok, kde je dominantný manžel a žena je len akýmsi submisívnym článkom v jeho živote. Práve tento dominantný muž pôsobí ako významná osobnosť v kultúrnom a spoločenskom živote v Hornouhorsku na konci 19. a začiatku 20. storočia. Naopak Ilona je mladá meštianka, ktorá je múdra a študovaná. Vo vzťahu si Ilona musí uvedomiť svoje pravé miesto, ktoré jej patrí. Do Hviezdoslavovho života nemôže zasahovať len tak kedy sa jej zachce. V skutočnosti nemôže narúšať ani jeho pokoj, zvyky a tradície.

Juráňová sa v celej knihe snaží použiť sarkazmus a hlavnú postavu Ilony sa snaží vykresliť miestami až ironicky. Čitateľ má miestami až odpor voči Ilone, ktorá sa snaží stáť vždy po boku svojho manžela a byť mu oddaná aj napriek tomu, že s ňou nezachádza práve najlepšie.

V románe, ktorý nie je vôbec dlhý nájdete mnoho opisov prírody a prostredia, v ktorom sa hlavný protagonisti nachádzajú. „Je jeseň, lesy sú bláznivo farebné. Z kopcov sa leje červená, žltá, oranžová a kde-tu aj zelená. Všetko je pestré, len Ilonine vlasy, kedysi tmavohnedé, sú šedivé.“(7) Čitateľ sa môže dozvedieť zaujímavosti z oblasti Oravy, presnejšie z Dolného Kubína a Námestova.

Keď niekto čakal, že sa dozvie najväčšie pikantérie zo života nášho básnického velikána, tak môže zostať sklamaný. Spisovateľka vykreslila osobnosť literárneho neba jednoducho a možno nám ukázala, že na Hviezdoslava sa môžeme pozerať aj inak ako len s obdivom.

Jana Juráňová, Žila som s Hviezdoslavom, vydavateľstvo Aspekt, 2008, 180 strán

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Trump pokračuje v kampani. Útočí, rozdeľuje a izoluje

Prvý Trumpov prejav vo funkcii prezidenta sa podobal na tie, ktoré prednášal ešte pred voľbami.

KOMENTÁRE

America first: keď narcistickí populisti sľubujú lepšie zajtrajšky

Oznámil len, že Ameriku ochráni boh.


Už ste čítali?