Pieskom zaviaty kvet

Autor: Simona Ivančáková | 2.3.2012 o 16:36 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  87x

Skutočný príbeh plný takmer neuveriteľných udalostí, ktoré si my nevieme ani predstaviť. V svetom zabudnutej krajine na africkom kontinente sa odohráva skutočne strhujúci príbeh mladej černošky s neuveriteľne silnou vôľou a odvahou zmeniť svoj život.

Waris Dirieová. Žena, ktorá zmenila pohľad na svet u mnohých ľudí. Dokázala to, čo sa miliónom Afričanov nikdy nepodarilo. Dokázala poukázať na zvrhlosť a hlúposť jej národa. Poukázala, že život v Afrike je iný ako na ostatku sveta. Otvorila oči mnohým ľuďom. Svet bol jej skutočným príbehom šokovaný. Do svojich trinástich rokov vyrastala v Somálsku a žila chudobným životom. Po úteku do Londýna sa stala jednou z najznámejších svetových topmodeliek. Svoj príbeh vyrozprávala svetu. Pútavo a strhujúco. Príbeh o neuveriteľnej ceste od kočovného života v somálskej púšti na najznámejšie svetové prehliadkové móla. Príbeh Waris Dirieovej.

Skutočný príbeh plný takmer neuveriteľných udalostí. V téme silný a mnohým ľuďom naháňajúci strach, iným prinášajúci slzy do očí. Príbeh faktický, nevymyslený a napísaný na základe vlastných skúseností a zážitkov.

Waris sa stala hrdinkou, keď sa rozhodla vzoprieť. Tomu, čomu verili jej rodičia, starí rodičia a prarodičia, odvekým tradíciám, náboženským prikázaniam. Všetkému, čoho sa ľudia v príšernej chudobe držia a boja. Ako mladé dievča podstúpilo obriezku. Keď po tomto strašnom zákroku prežila infekciu, utiekla z domu a začala žiť na opačnom konci zemegule. Úplne bez peňazí a bez akýchkoľvek jazykových znalostí. Stala sa jednou z najúspešnejších čiernych modeliek a potom ako dosiahla v modelingu všetko, rozhodla sa prehovoriť a bojovať. Bojovať proti zlým praktikám v krajine, kde prežila svoje detstvo. Z obyčajného dievčaťa žijúceho v bohom zabudnutej krajine sa stala bojovníčka za ľudské práva. Za práva, ktoré sú pre nás Európanov úplne bežné. V súčasnosti pôsobí Waris Dirieová ako mimoriadna vyslankyňa OSN pre odstránenie problému ženskej obriezky vo svete.

Autobiografický román je napísaný jednoduchým štýlom. Nič zložité a nič nepochopiteľné v ňom rozhodne nenájdete. Niekedy až primitívne vytvorené vety pôsobia na čitateľa ľahko a naozaj v nich nemusíte hľadať skryté odkazy, ktoré musíte čítať medzi riadkami. Nič také sa v skutočnom príbehu nenachádza. Krátke vetné konštrukcie sa striedajú s dlhými. Dej má jednoduchý spád a núti čitateľa, aby sa od knihy neodtrhol. Možno je to spôsobené práve tým, že ide o skutočný príbeh a tým vás jeho napínavý dej núti, aby ste knihu z rúk len tak nepustili. Krátke vety dodávajú celému príbehu dynamickosť. Román je ako stvorený pre ženy a mladé dievčatá, ktoré sa chcú o danej problematike dozvedieť viac. Alebo si len jednoducho chcú prečítať niečo, čo sa nemusí končiť typickým šťastným koncom a svadbou. Niečo, čo v sebe ukrýva aj hlbšiu myšlienku a nie je to len bezduchý text na dvesto stránkach zviazaný v podobe knihy.

Slovíčko Waris znamená v somálskom jazyku púštny kvet. Presne tento názov sa stal nadpisom pre autobiografický román somálskej ženy, ktorá sa rozhodla podeliť o svoj spočiatku nie príliš šťastný život, so zvyškom sveta. Rozhodla sa, že sa pokúsi zmeniť svet, čo sa jej aspoň patrične podarilo. Príbeh odvážny, inšpirujúci a odkrývajúci pravdu, ale na druhej strane predvídateľný a bez značnej dávky záplatky. Toto všetko v sebe nesie dielo s názvom Púštny kvet od Waris Dirieovej.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Trump pokračuje v kampani. Útočí, rozdeľuje a izoluje

Prvý Trumpov prejav vo funkcii prezidenta sa podobal na tie, ktoré prednášal ešte pred voľbami.

KOMENTÁRE

America first: keď narcistickí populisti sľubujú lepšie zajtrajšky

Oznámil len, že Ameriku ochráni boh.


Už ste čítali?