Smrť skokanských mostíkov

Autor: Simona Ivančáková | 13.12.2011 o 13:08 | Karma článku: 5,48 | Prečítané:  1390x

Skoky na lyžiach sú jedným z najatraktívnejších zimných športov, ktoré prebiehajú pod šírim nebom. V Európe sa nájdu stovky skokanov, ktorí reprezentujú svoju krajinu, len naše Slovensko si k takémuto krásnemu športu nevie nájsť cestu. Skoky sú technickou disciplínou, ktorá si vyžaduje vypracovanú techniku, veľmi dobrý zmysel pre načasovanie odrazu a obrovský kúsok odvahy skokana. Ku kvalitnému skokanovi patrí samozrejme aj skokanský mostík.

 

V sedemdesiatych rokoch minulého storočia bolo na Slovensku skoro dvadsať skokanských mostíkov. V tom čase u nás mladí chlapci skákali, trénovali a pripravovali sa na súťaže. Dnes sa však situácia výrazne zmenila. Namiesto nových a upravených mostíkov nás strašia rozpadnuté stavby, ktoré sa už nemôžu nazvať mostíkmi. Jedným z významných malých mostíkov bol aj mostík K-40 vo Svite. V časoch minulých tu trénovali nádejné talenty tohto športu, ale postupne mesto nemalo peniaze na údržbu a začali chátrať. Prestalo sa skákať a slovenské nádejné hviezdy vyhasli. To isté sa dialo v Tatrách. Kedysi využívaný mostík v Tatranskej Lomnici je dnes len minulosťou. Koncom októbra 2008 ho zbúrali, a tak sa naše veľhory môžu pýšiť jediným mostíkom v Štrbskom Plese. Rôzne preteky organizované v Tatrách sa plynúcimi rokmi vytratili. Diváci pri doskočisku už nestoja, Tatry o svojich orlov pomaly prišli. Jediným slovenským súčasným skokanom na lyžiach je Tomáš Zmoray. „Na Slovensku väčšinou trénujem len kondične, inak sa tu trénovať ani nedá. Funkčný mostík je na Štrbskom Plese a v Banskej Bystrici, ale ten je pre mňa príliš malý. Väčšinou trénujem v Poľsku, Rakúsku a Nemecku,“ prezradil slovenský reprezentant v skokoch na lyžiach, Tomáš Zmoray. Preteky svetového pohára sa na Slovensku nekonajú, pretože nie je kde. Náš najväčší mostík K-120 postavený nad Štrbským Plesom víta každoročne len nižšiu súťaž v rámci FIS-cupu. „Je škoda, že si Slovensko nedokázalo vážiť mostíky. Keby sa tento šport viac spropagoval a bolo by funkčných viacero mostíkov, tak určite by bol o skoky väčší záujem,“ poznamenal Zmoray.

Zub času sa zahryzol do našich mostíkov, ktoré sú nevyužívané. Je to smutné, keď si pomyslíte, že v susednom Rakúsku majú približne 200 skokanov a my sa dokážeme zmôcť až na jedného. Rozpadli sa športové kluby, na mostíkoch nemá kto skákať, nie je ich za čo udržiavať. Pri tomto zaobchádzaní a vážení si vecí, ktoré máme, aj tento mostík čoskoro stratí svoju funkciu a prestane byť tým, na čo by mal slúžiť.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Trump pokračuje v kampani. Útočí, rozdeľuje a izoluje

Prvý Trumpov prejav vo funkcii prezidenta sa podobal na tie, ktoré prednášal ešte pred voľbami.

KOMENTÁRE

America first: keď narcistickí populisti sľubujú lepšie zajtrajšky

Oznámil len, že Ameriku ochráni boh.


Už ste čítali?