Nádejný slovenský osemstovkár menom Tomáš Timoranský

Autor: Simona Ivančáková | 6.11.2011 o 21:13 | (upravené 6.11.2011 o 21:19) Karma článku: 2,57 | Prečítané:  369x

Tomáš Timoranský je jednou z nádejí slovenskej atletiky. Venuje sa behaniu, predovšetkým však behu na 800 metrov. Pokúsili sme sa vypátrať ako sa naša atletická nádej dostala k behaniu a čo všetko už dokázal počas svojej bežeckej kariéry vyhrať.

Disciplíny, ktorým sa venuje: 400 metrov, 800 metrov, 1 500 metrov, ale najmä 800 metrov

Dátum a miesto narodenia: 8.1.1993 Komárno (18 rokov)

Obľúbené jedlo: keď je hladný, tak je pre neho všetko obľúbené J

Obľúbená hudba: závisí to od nálady...pomalá, rýchla, tichá, ale aj hlasná hudba J

Obľúbený film/seriál: filmy a seriály nezvykne pozerať, ale keď si už ide niečo pozrieť, tak je to predovšetkým nejaká komédia

Od šprintov ku stredným tratiam

V Podunajskej nížine sa nachádza malá obec s názvom Dvory nad Žitavou, ktorá je bydliskom nádejného slovenského osemstovkára menom Tomáš Timoranský. Timo, ako ho zvyknú prezývať jeho kamaráti, sa behu začal venovať v deviatom ročníku na základnej škole. „Pán Stráňovský (tajomník klubu AC Nové Zámky) ma po dlhom prehováraní dostal na štadión,“ spomína na svoje začiatky Tomáš. Na začiatku Tomáš behal šprinty, ale tie mu až tak nesedeli. Preto sa rozhodol, že šťastie vyskúša na stredne dlhých tratiach. Práve tieto trate mu sadli ako uliate a začal sa špecializovať najmä na 800 metrov. „Behu som ostal verný preto, lebo som začal vyhrávať a videl som úspechy,“ priznáva atlét. „Behanie ma baví už len preto, že je to šport. Rovnako by ma bavilo aj niečo iné, napríklad mám rád basketbal,“ zdôveril sa Tomáš.

Na svoje prvé preteky si Tomáš už nespomína, ale podľa všetkého to boli majstrovstvá okresu základných škôl. Začiatky v každom športe bývajú ťažké a o tom sa presvedčil aj mladý bežec. „Nevyhrával som na začiatku často, prišlo to až neskôr,“ spomína na bežecké začiatky športovec.

Osemstovka mu prináša výhry

Tomáš za pár rokov, počas ktorých sa venuje atletike, vyhral množstvo súťaží a pretekov. Medzi jeho najvýraznejšie úspechy patrí titul majstra Slovenska v behu na 600 metrov v kategórií starších žiakov z roku 2008. Majstrom Slovenska sa stal v behu na 800 metrov v kategórií dorastencov a tiež na tej istej trati, ale v kategórií juniorov. Vyhral aj v behu na 1 500 metrov v kategórií juniorov, v mužskej kategórií v behu na 800 metrov obsadil bronzové umiestnenie.
Okrem rôznych pretekov a súťaží na domácej pôde sa Tomáš zúčastnil aj medzištátneho stretnutia v českom Olomouci v roku 2010, kde v behu na 800 metrov obsadil tretie miesto.

Medzi najväčšie doterajšie úspechy mladého bežca patrí kvalifikácia na olympijské hry mládeže. V roku 2010 odcestoval s ďalšími atlétmi do ruskej metropoly, aby mohol zabojovať o miestenku na prichádzajúcu olympiádu určenú talentovanej mládeži.
Keby ste sa mladého „Tima“ spýtali, na ktorý svoj úspech spomína najradšej, tak by vám odpovedal nasledovne: „Najlepšie sa mi spomína na moje úplne prvé úspechy a začiatky v behaní. Tréner nás brával na rôzne súťaže a rád spomínam aj nato, keď som začal prvýkrát behať,“ priznal bežec.

Tento rok prišla stagnácia úspechov

Od roku 2008 vyhral Tomáš množstvo pretekov, stal sa viacnásobným majstrom Slovenska vo viacerých kategóriách a na pretekoch sa nestratil ani v kategórií mužov. V súčasnosti patrí k nádejam slovenského bežeckého športu, o čom svedčí aj fakt, že bol v nominácií Slovenskej republiky na kvalifikáciu olympiády mládeže v ruskej Moskve. U Tomáša doma visí na stene okolo 30 medailí rôzneho lesku a na policiach ma poukladané víťazné poháre z rozličných pretekov. Rok 2010 priniesol pre Tomáša množstvo cenných kovov a úspechov. Ale v tomto roku sa všetko zmenilo. Sám Tomáš priznáva, že na najvyšší stupienok víťazov sa nepostavil už dosť dlhú dobu a na stene nepribudol žiadny cenný kov. Vyhral preteky, ale neboli až také dôležité ako tituly majstra Slovenska. „Naposledy som sa zúčastnil majstrovstiev Slovenska v družstvách mužov, kde sme napokon skončili štvrtý. Bežalo sa mi dobre, ale na medailu to nestačilo,“ povedal Tomáš.
Tento rok Tomáš bežal v Ostrave na podujatí Zlatá tretra v predprograme, kde v behu na 800 metrov skončil na peknom treťom mieste.

Cieľ je jasný, čaká ho olympiáda

Mladý atlét je veľmi cieľavedomým bežcom. Pravidelne chodí na tréningy, svoju náročnú prípravu na preteky nepodceňuje a snaží sa pripraviť čo najlepšie po bežeckej stránke. Popri škole, ktorú zvláda ľavou-zadnou sa pripravuje každý deň na štadióne. Najväčším snom mladého atléta je samozrejme účasť na najprestížnejších pretekoch sveta. „Chcel by som sa dostať na olympiádu,“ priznal s úsmevom na perách Tomáš Timoranský. Nato, aby sa mohol dostať tak vysoko, však musí zabehnúť ešte veľa kilometrov a od budúceho roku sa opäť vrátiť k svojej forme, ktorá mu tento rok nevyšla práve najlepšie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok