Slovenská nádej atletiky menom Tomáš Kubej

Autor: Simona Ivančáková | 1.11.2011 o 10:59 | (upravené 15.12.2011 o 20:55) Karma článku: 3,66 | Prečítané:  663x

Tomáš Kubej je mladý slovenský bežec, ktorý sa venuje predovšetkých behu na dlhé trate (5 000 metrov, 10 000 metrov, polmaratón) a behu do vrchu. Narodil sa v meste Revúca v roku 1992, kde vyrastal, chodil na literárne gymnázium a tento rok ho jeho kroky zaviedli do Ružomberku, kde študuje prvý rok žurnalistiku. Popri štúdiu sa Tomáš aktívne venuje behu.

 

Disciplíny, ktorým sa venuje: behy na dlhé vzdialenosti (5 000 metrov, 10 000 metrov, polmaratón), behy do vrchu

Dátum a miesto narodenia: 28.4.1992, Revúca (19 rokov)

Klub, v ktorom začínal: AC Nové Zámky

Klub, v ktorom pôsobí momentálne: AC Nové Zámky

Tréner: Ondrej Gondáš

Výška: 180 cm

Váha: 65 kg

Charakteristika osoby: tvrdohlavý, vytrvalý, cieľavedomý, húževnatý, bojovný

Prezývka: Kroko

Mimoatletické aktivity: stolný tenis, gitara, žurnalistika, internet, priatelia

Obľúbený bežec: Kenenisa Bekele, Haile Gebrselassie, Stefano Baldini, Yuriy Borzakovskiy

Bežecká legenda: Emil Zátopek

Obľúbené jedlo: špenát, pizza, cestoviny

Obľúbená hudba: Enrique Iglesias, IMT Smile, Inekafé, Desmod, Peter Cmorík

Roky hrám na gitare, preto sa mi páči hudba, ktorá sa dá hrať. Rád si vypočujem aj diskotékové hity, záleží od nálady a pri akej príležitosti hudbu počúvam.

Obľúbený film/seriál: Trója, Spartakus, Rocky, Peklo, Gympl

Bežecké začiatky

Pod Slovenským Rudohorím sa rozprestiera okresné mesto Revúca, ktoré vychovalo vo svojich útrobách nádejného bežca na dlhé vzdialenosti. Meno Tomáš Kubej je v slovenskom atletickom nebi známe, pretože mladý chlapec dosiahol nejedno pekné miesto na stupni víťazov. „Prvé preteky som bežal ešte ako deviatak na základnej škole a bolo to okresné kolo v cezpoľnom behu. Písal sa rok 2006 a mal som 14 rokov,“ spomína na svoje bežecké začiatky Tomáš. Na týchto pretekoch skončil mladý bežec na 10. mieste a nevyhral. V tom čase sa ešte mladý chlapec z Revúcej venoval aktívne stolnému tenisu. Sám priznal, že beh ho v tej chvíli vôbec nezaujímal a nevenoval sa mu. Jeho bežecký talent sa prejavil už na základnej škole, keď v ročníku dosahoval najlepšie výsledky v behu na 1 000 metrov a rovnako dobre obstál aj v dvanásťminútovke.

Prvé preteky vyhral v roku 2007 na okresnej olympiáde, kde zvíťazil v behu na 1 000 metrov. „Bolo to moje prvé historické víťazstvo a tú medailu mám dodnes doma vyvesenú. Bol to skvelý pocit, keď som vyhral a to ma lákalo skúsiť si zabehnúť ďalšie preteky,“ zaspomínal si bežec. V roku 2008 sa prvýkrát zúčastnil verejných pretekov, kde mohli štartovať aj neregistrovaní bežci. Beh ho začal postupne baviť a chcel to skúšať ďalej. Svoje prvé preteky na dlhé trate si odbehol vo Fiľakove na 12,75 kilometra. Nikto ho k ničomu nenútil, rozhodol sa bežať sám z vlastnej vôle. „V tej chvíli som behal len 2 mesiace (od februára a preteky boli v apríli) a skončil som prekvapivo veľmi dobre. Dobehol som na 3. mieste v kategórií mužov do 39 rokov a na 4. mieste v celkovom hodnotení. Mal som necelých 16 rokov a čas, ktorý som zabehol po dvojmesačnom ,,pobehovaní“ bol dosť slušný,“ prezradil pretekár. Po týchto pretekoch si jeho talent všimol tréner Ondrej Gondáš a od tých chvíľ tvoria nerozlučnú dvojicu. „Dovtedy som nevedel, čo je to tréning, proste som si len behal sám pre seba. Sezóna 2008 bola mojou prvou bežeckou sezónou, keď som už aj trénoval a začal som sa zúčastňovať pretekov. V roku 2009 si ma všimol klub AC Nové Zámky a angažovali ma. Môj súhlas a zmluva s klubom mi dovoľovala ako registrovanému atlétovi zúčastňovať sa aj majstrovských súťaží na dráhe i mimo nej,“ povedal Tomáš. Počas roku 2009 sa definitívne rozhodol, že svoj voľný čas bude venovať atletike. Na dráhe behal stredné a dlhé trate, na ceste dokonca aj polmaratóny. Najdlhšiu trať bežal v roku 2009, keď v Štrbe skončil 2. v kategórii juniorov v cestnom behu na 31 km. V roku 2010 si prvýkrát vyskúšal beh do vrchu a hneď na druhých pretekoch do vrchu získal titul vicemajstra SR u juniorov. Tento rok sa začal špecializovať na beh do vrchu a práve v tejto disciplíne získal svoj prvý titul majstra SR.

Najväčšie a najcennejšie úspechy

Tomáš ako žiak základnej školy aktívne nepretekal, odbehol si len dvoje preteky za školu, z ktorých jedny vyhral. V čase svojich začiatkov, keď ešte nebol registrovaným bežcom vyhral zopár verejných behov. V tej dobe súťažil v kategórií dorastencov prvý rok. Už v tom čase často pretekal aj za mužov, aby mohol zlepšovať svoje výkony. Na svojich prvých M-SR skončil mladý bežec v kategórii dorastencov 7. v behu na 3 000 metrov a 5. v behu na 1 500 metrov. Už vtedy reprezentoval svoj súčasný klub AC Nové Zámky. „Bolo pre mňa ťažké súperiť s chlapcami, ktorí trénovali oveľa dlhšie ako ja, no postupne som sa tvrdým a poctivým tréningom začal na nich doťahovať. Na jeseň som získal svoju prvú medailu z M-SR a mala strieborný lesk. Ako družstvo dorastencov sme skončili druhí na M-SR družstiev dorastu v Bratislave,“ prezradil bežec z Revúcej. Nebola to teda ešte jeho prvá individuálna medaila. Na tú si musel počkať až do roku 2010, keď už ako junior získal striebro v behu na 10 000 metrov. Postupne prišli aj ďalšie juniorské medaily, bronz v behu na 3 000 metrov cez prekážky a striebro z behu do vrchu. Zlato mu však v jeho osobnej zbierke stále chýbalo. Počas roka získal dve strieborné a jednu bronzovú medailu z M-SR a konečne sa mu podarilo získať aj vytúžené zlato. Druhé miesta obsadil v behoch na 10 kilometrov na dráhe i na ceste, bronz v behu na 5 000 metrov. Juniorským majstrom SR sa stal v behu do vrchu. „Toto víťazstvo ma potešilo a veľmi si ho cením, rovnako aj ostatné medaily z M-SR. Tento rok som bol dlho zranený a už to vyzeralo tak, že sezónu budem musieť predčasne ukončiť. O to viac si cením tohtoročné medaily z M-SR i ostatné úspechy, napríklad víťazstvá v behoch do vrchu,“ prezradil svoje pocity Tomáš. Okrem toho dosiahol veľa významných úspechov na cestných a cezpoľných behoch, či už v spomínaných behoch do vrchu. „Všetky víťazstvá a medailové umiestnenia znamenajú pre mňa rovnako veľa, pretože na pretekoch sa vždy snažím podať maximálny výkon bez ohľadu na to, či je to obyčajný dedinský kros alebo M-SR. Samozrejme, nie vždy sa dá ísť naplno a často nie som so svojim výkonom spokojný. S odstupom času si však začínam vážiť svoje úspechy a dúfam, že toto všetko je ešte len začiatok mojej bežeckej kariéry,“ povedal na margo svojich úspechov talentovaný bežec.

Sladká príchuť víťazstva

Preteky M-SR v behu do vrchu sa tento rok konali v Gerlachove. Tomáš Kubej bol jasným favoritom už od samotného začiatku pretekov a túžil vyhrať. Táto sezóna mu v behu do vrchu vyšla najlepšie ako mohla, keďže ani jedny preteky medzi juniormi neprehral a vždy sa postavil na najvyšší stupienok víťazov. Množstvo ľudí od Tomáša očakávalo, že vyhrá, preto bol aj pod miernym tlakom. „Na štarte som bol trochu nervózny, no veril som si a od začiatku som si strážil svojho najväčšieho súpera, Rafaela Lonského. Práve jeho som považoval ako svojho najväčšieho súpera. Nakoniec Rafael skončil druhý za mnou a stal sa juniorským vicemajstrom SR v behu do vrchu. V cieli som však nebol úplne spokojný, pretože hoci som všetkým slovenským juniorom ušiel, predbehli ma dvaja Poliaci a jeden len o 5 sekúnd. Celkovo som tak skončil 3. medzi juniormi,“ prezradil svoje pocity tesne po úspechu talentovaný atlét. Jasným cieľom pre Tomáša bolo získanie titulu majstra SR. Podľa jeho vlastných slov ho najviac mrzí Poliak, ktorý skončil v celkovom poradí druhý. V kategórií  juniorov ho tento rok v behu do vrchu porazili len dvaja Poliaci a v Novej Lesnej ešte jeden Čech. Tomáš rád beháva v konkurencii zahraničných pretekárov, ktorých sa mu miestami darí aj poraziť, ale vždy sa nájdu aj lepší. To ho motivuje do ďalšieho tréningu a chce sa neustále zlepšovať.

Jasné plány do budúcnosti

„V budúcnosti by som chcel byť majster SR aj v mužskej kategórii (napr. v maratóne, polmaratóne, na desiatke, alebo v behu do vrchu), no viem, že to bude ťažké, pretože konkurencia je tam oveľa väčšia ako u juniorov,“ prezradil svoje ambície do budúcnosti Tomáš Kubej. Veľkým snom športovca je štartovať na ME alebo MS. „Už som sa kvalifikoval ako junior na MS a aj ME v behu do vrchu, no nešlo sa kvôli peniazom. S trénerom plánujeme, že v budúcnosti budem behávať maratóny, pretože mám predpoklady skôr na dlhšie trate. Tento rok som si mal vyskúšať maratón, ale zranenie okostice ma na jar vyradilo z prípravy na 2 mesiace, takže maratón určite tento rok ešte nepôjdem,“ povedal na margo svoje situácie Tomáš. Od septembra sa Tomáš stane poslucháčom žurnalistiky v Ružomberku, ale naďalej chce ostať verný atletike a trénovať každý deň.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Trump pokračuje v kampani. Útočí, rozdeľuje a izoluje

Prvý Trumpov prejav vo funkcii prezidenta sa podobal na tie, ktoré prednášal ešte pred voľbami.

KOMENTÁRE

America first: keď narcistickí populisti sľubujú lepšie zajtrajšky

Oznámil len, že Ameriku ochráni boh.


Už ste čítali?