Piotr Rubik očaril Katolícku univerzitu

Autor: Simona Ivančáková | 12.10.2011 o 16:32 | Karma článku: 5,22 | Prečítané:  250x

Ružomberok – Aula Jána Pavla II. na pôde Katolíckej univerzity v Ružomberku sa ako keby mávnutím čarovného prútika premenila na publikum, ktoré srdečne očakávalo poľského skladateľa a dirigenta menom Piotr Rubik.

 

Mladé talenty z rádu študentov sa na začiatku tohto skvelého večera predstavili svojimi hudobnými číslami a tesne po nich prišiel do sály tak dlho očakávaný Poliak. „Spieva to, čo mu dáva nádej a čo človek potrebuje,“ povedal pri krátkom predstavení Piotra Rubika rektor Katolíckej univerzity Tadeusz Zasępa. Celá diskusia s Rubikom bola rozdelená na pár blokov, kde sa mohli diváci dozvedieť zaujímavosti o živote a detstve skladateľa, jeho rodine a malej dcérke Helenke, ale aj o jeho láske ku komponovaniu a hudbe. Po každom bloku mali diváci možnosť spýtať sa dirigenta otázky, ktoré si sami vymysleli. Piotr Rubik sa hudbe venoval od detstva, vyštudoval konzervatórium a neskôr hudobnú akadémiu Fréderika Šopéna vo Varšave. „Skladanie sa nedá naučiť na žiadnej škole,“ povedal Piotr Rubik. Stal sa členom svetoznámeho orchestra Jeunesses Musicales International . Študoval kompozíciu filmovej hudby v Siene v Taliansku pod vedením Ennio Morricone. Jeho hudba sa nesie aj s duchovným kontextom. „Duchovná tematika dobre pôsobí na hudbu. Tieto texty som si vyberal, lebo dobre na mňa pôsobia a istým spôsobom splácam dlh voči Bohu, že mi dal takýto dar,“ zdôveril sa na besede poľský skladateľ a dirigent. Známym dielom Piotra Rubika je oratórium Tu es Petrus, ktoré je venované Jánovi Pavlovi II. „Ján Pavol II. bol pre mňa veľký človek a autorita,“ priznal svoj vzťah k známemu poľskému pápežovi. Síce sa Rubik s pápežom nikdy nestretol, ale dielo Tu es Petrus mu chcel venovať na narodeniny. Bohužiaľ jeho zámer však nevyšiel, pretože Ján Pavol II. pred dokončením diela zomrel.

Piotr Rubik nebol na Slovensku prvýkrát, ale do mesta Ružomberok zavítal premiérovo. Ako sám povedal, tak na Slovensku sa mu veľmi páči a chodí tu rád. „Na Slovensku je niečo duchovné. Keď prídete na Slovensko, tak vidíte úplne iný svet a je tu oveľa lepšie ako v Poľsku,“ priznal svoj vzťah k nášmu štátu.

Príjemnú atmosféru v aule spríjemnili študenti Katedry hudby, ktorí zaspievali dve piesne Piotra Rubika. V samotnom závere si príjemný Poliak zaspieval jednu z piesní spolu s nimi, začo si zaslúžil standing ovation. Svoju bezprostrednosť Rubik dokázal tým, že na slovo čučoriedka dokázal za pár sekúnd zahrať na klavíri krátku skladbu, predstavil divákom nové pesničky z jeho pripravovaného CD a rozdával úsmev na každú stranu. Po oficiálnom programe sa stovky šudí nahrnulo ku Piotrovi Rubikovi, aby získalo jeho podpis a odfotilo sa s ním. Dalo by sa povedať, že z auly odchádzal každý s úsmevom na perách a s pocitom, že mohol stretnúť skvelého človeka.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Smer chce byť politicky nekorektný aj robiť poriadky v osadách

Novými podpredsedami strany sa stali Juraj Blanár a Peter Žiga.

KOMENTÁRE

Fico ako Trump. Nekorektný a ukričaný

Šéf Smeru oznámil, že politická korektnosť na Slovensku končí.

KULTÚRA

Milan Lasica: Už nemôžem umrieť predčasne

Keby som mohol, správal by som sa úplne inak, tvrdí.


Už ste čítali?