Kontroverzne nekontroverzná Lolita

Autor: Simona Ivančáková | 12.10.2011 o 14:31 | Karma článku: 4,17 | Prečítané:  262x

„Lolita, svetlo môjho života, oheň môjho lona. Môj hriech, moja duša. Lo-li-ta – konček jazyka poskočí po troch schodíkoch zvrchu z podnebia a na treťom zľahka klopne o zuby. Lo. Li. Ta.“

Kontroverzná kniha napísaná známym ruským spisovateľom Vladimírom Vladimirovičom Nabokovom sa po jej vydaní okamžite stala svetovým bestsellerom. Autor v knihe odhaľuje svoje bohaté vedomosti, poznatky a schopnosti a popri týchto faktoch dokáže pútavým spôsobom rozprávať príbeh tak dychvyrážajúci. Láska dospelého muža ku dvanásťročnej dievčine a opis ich nehynúcej lásky dokázala vyburcovať a pobúriť celý svet. Dovtedy neznáme meno Nabokov sa stalo v okamihu známym po celom svete. Jeho prvé vydanie vyvolalo v Amerike tak veľký ohlas, že po kritike a rozhorčení ľudí bolo dokonca zakázané.

Autor sa v knihe s čitateľom hrá, núti ho premýšľať a vyvoláva v ňom zmätok. Ide o zložito komponované dielo, ktoré svojimi myšlienkami a slovami dokáže čitateľa prinútiť k čítaniu až tak, že knihu nepustí z rúk skôr ako ju nedočíta dokonca. Kniha je prístupná pre náročného, ale aj menej náročného čitateľa, pretože v románe si každý nájde niečo, čo ho zaujme.

Hlavná postava Humbert Humbert je okrem hlavného hrdinu aj rozprávačom celého deja knihy. Okrem klasicky plynúceho príbehu sa v deji nachádza veľa odbočení a autor poukazuje na diela svetových spisovateľov, pravidlá tenisu a neprekvapí ani množstvom cudzích slov a viet. Príbeh je prepracovaný do najmenšieho detailu a skrýva v sebe rôzne slovné a číselné prešmyčky (napríklad značky áut WS 1564 a SH 1616 sú v skutočnosti dátumami narodenia a úmrtia Wiliama Shakespeara alebo hlavná postava Humbert Humbert sa v hoteli zapisuje pod falošným menom Edgar, čím naráža na E.A. Poea, ktorý sa ako 27-ročný oženil so svojou 13-ročnou sestrenicou).

Vladimír Nabokov ako autor dokázal v jednej knihe odhaliť všetko, čo sa v ňom skrýva. Od najmenších detailov až po jeho neskutočne bohaté vedomosti a skúsenosti. Strhujúci príbeh láskou sklamaného muža je natoľko symbolický, že každý čitateľ si v ňom nájde niečo iné, čo ho zaujme a tým sa stane pre neho jedinečným. Emotívnosť, trpkosť, ľudské srdce, myšlienky, svedomie a ľudská hlúposť - ani jeden detail ľudskej psychiky tejto knihe nechýbal.

NABOKOV, Vladimír: Lolita. Bratislava: Slovart, 2001. 321 strán

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Trump pokračuje v kampani. Útočí, rozdeľuje a izoluje

Prvý Trumpov prejav vo funkcii prezidenta sa podobal na tie, ktoré prednášal ešte pred voľbami.

KOMENTÁRE

America first: keď narcistickí populisti sľubujú lepšie zajtrajšky

Oznámil len, že Ameriku ochráni boh.


Už ste čítali?