Staň sa naháňačom ľudí!

Autor: Simona Ivančáková | 14.9.2011 o 16:57 | (upravené 14.9.2011 o 17:11) Karma článku: 5,57 | Prečítané:  344x

Červený Kláštor - Pieninský národný park patrí k najkrajším prírodným pamiatkam na svete, Majestátne bralá troch Korún, prielom Dunajca či národná kultúrna pamiatka červený kláštor sa radia k najnavštevovanejším miestam počas leta na Slovensku.

 

 

Tradícia, ktorá láka turistov do tohto kraja je najmä splav na drevených pltiach po rieke Dunajec. Jedna z najstarších tradícií na svete sa postupne menila. Z jednej firmy, ktorá poskytovala služby splavu na rieke Dunajec, sa postupne rokmi stalo päť firiem. Päť inštitúcií, ktoré ponúkajú turistom svoje služby. Dve firmy sídliace v červenom Kláštore, jedna na Majeroch a dve v Spišskej Starej Vsi. Ceny lístkov sú rôzne, pltníci sú odlišní, výklad na plti sa podstatne odlišuje. Zmätený turista prichádza do Pienin s túžbou splaviť sa na pltiach, ale zrazu, z ničoho nič nevie, čo má robiť. Kam má vlastne ísť? Ktorá firma je tá najlepšia, najvýhodnejšia a vlastne aj tá najpôvodnejšia? Ponúkam vám prehľad na jeden deň z pohľadu dievčaťa, ktoré vykonáva úlohu odchytávačky alebo naháňačky ľudí na parkovisku.

7:00 Zvoní budík a treba vstávať, začína nový deň. Pretriem si oči, vyhrabem sa z periny a sadám si na posteľ. Nohami hľadám papuče a namierim si to priamo do kúpeľne a na WC. Prichádzam do kuchyne a z poličky vyťahujem päť hrnčekov na rannú kávu. Zalejem životabudič pre celú partiu pltníckej rodiny a vopchám nos do chladničky. Beriem si potrebné ingrediencie na prípravu desiaty. Sedem zlepených chlebov, ktoré sú potreté maslom, obsahujú šunku, syr, paradajku, papriku a uhorku, sú pripravené na zjedenie. Zabaliť do servítok, vložiť do sáčka, priložiť jabĺčko a desiata je pripravená. S pokojnou dušou sa môžem vrátiť do kúpeľne, kde si umyjem zuby a namaľujem sa, aby sa ma turisti nezľakli J

Pozriem von z okna a všade je hmla. Aké bude dnes počasie? Keďže si vôbec nie som istá dnešným počasím, tak si obliekam dlhé nohavice, tričko s krátkym rukávom a na vrch si dávam mikinu. Do kabelky si pribaľujem kraťasy pre prípad, že by teplota vystúpila na tropické hodnoty.

8:30 Prichádzam na pltnicu. Odložím si veci, oblečiem si kamizolku ( pltnícka vesta modrej farby, ktorá je povyšívaná pestrofarebnými kvetmi a ornamentmi) a som pripravená pracovať.

9:10 Je niečo po deviatej hodine ráno a prichádzajú prví turisti. Mávnutím ruky im naznačím, aby pribrzdili auto a zastali tesne pri mne. Okienko na dverách auta sa otvorí a smelo sa môžem spýtať, či idú na plte. Juchúúú. Áno, idú J Máme prvých zákazníkov. Odprevadím ich do vestibulu pltnice, vysvetlím im podrobnosti týkajúce sa splavu a návratu späť na mape a opäť vychádzam na parkovisko.

11:50 Odstaviť, spýtať sa, odparkovať a vysvetliť na mape. Dookola stále to isté, len s obmenou v cudzích jazykoch ( slovensky, česky, poľsky, maďarsky, nemecky a anglicky). Auto za autom, ľudia za ľuďmi. Parkovisko sa zapĺňa a za pár minút nebude voľné miesto. Konkurenčná firma začína byť nervózna. Naše plte všetky odplávali a už sú na ceste naspäť a ich stoja na brehu. Sklamaní a nervózni pltníci chodia do kasy vyzvedať, či si už konečne budú môcť zarobiť. Lenže ľudia nechodia a tak sa rozhodnú, že prejdú na našu stranu a na naše parkovisko. Z ničoho nič nám začnú kradnúť našich turistov. Na mojom mieste už nestojím len ja, ale aj kolega z vedľajšej firmy a jeho nadriadená.

12:20 Prichádza auto. Pristaví sa pri nás a začínam hovoriť. Zvedaví turisti sa pýtajú a ja im odpovedám. Už sa chystajú odísť, keď im vtom zabráni chlapec z konkurenčnej firmy a strká im do rúk 10% zľavu do ich reštaurácie. Nakoniec ich prehovorí ku svojej firme. Auto odchádza nakoniec zaparkovať na ich parkovisko. Prehrala som boj L Prichádzajú ďalšie autá a ja s kolegom strhávame medzi sebou neľútostný boj. Kto z koho nakoniec vyhrá? Jedno auto mne, dve tebe a naopak, jedno auto tebe a mne dve. Sú uspokojení, zohnali dostatok áut a turistov. Pokojne môžu ísť do svojej drevenej búdky.

15:00 Prichádza útlm áut. Celodenná únava padá aj na mňa. Teplomer ukazuje nad 30° Celzia a zatvárajú sa mi oči. Mám chuť si ľahnúť a dopriať si popoludňajší odpočinok. Moje nohy sú už zas špinavé od prachu, ktorý je na parkovisku. Autá už nechodia, turistom sa na večernú plavbu nechce. Kolegovia od vedľa už zatvorili svoju kasu a na dnes sa uspokojili.

16:30 Prichádza auto a v ňom piati turisti, ktorí chcú ísť na plte. Naša firma je ešte otvorená a očakávame turistov na dnešnú záverečnú plavbu. Turisti si pomaly zakupujú lístky a v tom sa ozýva telefón. Už teraz vieme, že v prístavisku pod múzeom sa nazbierali nejakí turisti, ktorí chcú ísť na plte. Sú traja, čo dáva zatiaľ dokopy osem ľudí. Dvaja pltníci už pripravujú svoju plť na záverečnú plavbu a pomaly usádzajú návštevníkov Pienin na lavičky, ktoré sú pripravené na plti. Na poslednú chvíľu dobiehajú štyria s lístkami, nastupujú a plť je pripravená na odchod. Plť sa odstrkáva od brehu a turistom mávame na rozlúčku. „Prajem vám peknú plavbu po rieke Dunajec,“ zakričím ešte na odchádzajúcu plť.

17:00 Koniec! Na dnes nám padla, vidíme sa opäť zajtra. Znovu nás čakajú turisti, nové tváre a všakovaké nevyspytateľné otázky od našich zákazníkov. Už sa teším J

 

V skratke som sa vám pokúsila priblížiť jeden deň na pltnici z pohľadu brigádničky. Keď sa chcete denne spýtať miliónkrát turistov, či chcú ísť na plte, vysvetľovať informácie na mape a mať špinavé nohy, tak sa staňte naháňačom turistov. Napriek všetkému zlému by som svoju letnú brigádu nevymenila za inú J Pretože spoznať toľko skvelých ľudí a úžasných osôb s veľkým srdcom sa dá naozaj len v Pieninách. Preto ľudkovia neváhajte a zavítajte na splav na Dunajci. Ste tu srdečne vítaní!

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Trump pokračuje v kampani. Útočí, rozdeľuje a izoluje

Prvý Trumpov prejav vo funkcii prezidenta sa podobal na tie, ktoré prednášal ešte pred voľbami.

KOMENTÁRE

America first: keď narcistickí populisti sľubujú lepšie zajtrajšky

Oznámil len, že Ameriku ochráni boh.


Už ste čítali?