Chcem chytať za reprezentáciu, prezradil brankár Patrik Le Giang

Autor: Simona Ivančáková | 27.7.2011 o 10:37 | (upravené 27.7.2011 o 10:43) Karma článku: 5,42 | Prečítané:  1455x

Rozhovor so slovenským futbalovým brankárom Patrikom Le Giangom Mladý osemnásťročný futbalový talent má síce korene z ďalekej krajiny v Ázii, ale hrdo oblieka slovenský dres a reprezentuje našu krajinu. Reč je o mladom futbalovom brankárovi Patrikovi Le Giangovi, ktorý opustil svoje predchádzajúce pôsobisko v MŠK Žilina a prišiel na hosťovanie na východ republiky. V Michalovciach už má odchytaných pár zápasov a atmosféra na východe Slovenska sa mu páči. Patrik nám prezradil, aké pocity prežíval, keď reprezentoval Slovensko, prečo musel odložiť svoju maturitu až na september, ale prezradil aj niečo o svojom pôvode.

 

 

Čo vám dalo pôsobenie v devätnástke Slovenska?

Pôsobenie v slovenskej reprezentačnej devätnástke mi dalo množstvo skúseností, ktoré mi pomáhajú napredovať v mojej futbalovej kariére. Tak isto som spoznal fantastických ľudí, či už to boli moji spoluhráči alebo celý realizačný tím. Vždy na nich budem spomínať len v tom najlepšom.

Aké máte ambície v reprezentácii 21-ročných?

Myslím si, že pre každého hráča je tou najväčšou poctou obliecť si národný dres. Takisto ani ja nie som výnimkou a je jedno, či reprezentujem 19 ročných alebo 21 ročných. V každej z nich mám len tie najvyššie ciele. Verím, že svojimi výkonmi budem potvrdzovať pánovi trénerovi, že do nej patrím.

Po zrušení B-tímu MŠK Žilina si museli viacerí mladí hráči hľadať nové pôsobiská. Spolu s bratom Emilom a Michalom Škvarkom ste odišli na hosťovanie do prvoligových Michaloviec. Čo hovoríte na takúto zmenu?

S touto zmenou som počítal, nakoniec som sa aj sám pýtal na hosťovanie, keďže sa u nás v Žiline rušilo B-mužstvo. Na hosťovanie som šiel predovšetkým kvôli ďalšiemu napredovaniu, zápasovej praxi a naberaniu ďalších skúseností. Tak isto aj ostatní chalani, ktorí sem spolu so mnou prišli, potrebujú hrávať a myslím, že im to len pomôže.

Momentálne máte za sebou prvé týždne na východe Slovenska. Ako sa cítite v novom pôsobisku? Dostávate sa do šancí a chytáte v bráne Michaloviec?

Začiatky sú vždy ťažké. No ja sa tu cítim veľmi dobre, takisto chalanom zo Žiliny sa tu páči, máme tu výborné podmienky pre futbal. V šatni tvoríme výborný kolektív a aj to nám pomohlo k skoršej aklimatizácii v novom prostredí. Čo sa týka príležitostí v bráne, v príprave som odchytal väčšinu zápasov a dnes sme odštartovali už aj nový ligový ročník proti Lučencu. Odchytal som celý zápas.

Začiatkom marca ste absolvovali reprezentačný kemp brankárov s U21. Nedali vám spoluhráči značne pocítiť, že ste najmladším spomedzi vybraných brankárov?

Vôbec nie. Práve naopak, ostatní chalani ma hneď prijali do kolektívu a kemp sme si naplno vychutnali.

Čo bolo hlavnou úlohou tohto kempu?

Prioritou tohto kempu bolo ukázať sa v ćo najlepšom svetle, pretože sa hľadali brankári do dvadsaťjednotky. Každý z nás mal možnosť ukázať svoje kvality a schopnosti.

Tento rok ste mali okrem brankárskych povinností aj prežiť takzvanú skúšku dospelosti, ktorou je maturita. Ako sa to nakoniec vyriešilo? Maturovali ste alebo máte presunutý termín na neskôr?

Bohužiaľ sa v tomto čase hrala aj naša kvalifikácia na ME 19 ročných, termíny mojich skúšok sa prekrývali so zápasmi, takže som si maturitu preložil na september.

Okrem futbalu, školy a tréningov si potrebuje každý vrcholový športovec nájsť aj chvíľu pre seba. Čo zvyknete robiť vo voľnom čase?

Voľného času až tak veľa nemám, no keď sa vyskytne chvíľka voľna, veľmi rád ho trávim s najbližšími priateľmi, zájdeme na dobrú večeru a takisto si veľmi rád pozriem aj dobrý film, či už v kine alebo doma.

Vaše priezvisko pôsobí dosť exoticky a je zrejmé, že nemá slovenský pôvod. Mohli by ste prezradiť kam siahajú vaše korene a ako sa takéto meno dostalo do krajiny pod Tatrami?

Môj otec pochádza z Vietnamu, mamina je Slovenka. Otec sem prišiel študovať ,tu sa zoznámil s maminou a nakoniec tu aj zostal.

S reprezentáciou ste precestovali veľký kúsok sveta a videli ste rôzne štýly futbalu vo svete. Viete povedať v akej krajine by ste chceli v budúcnosti chytať?

Mal som možnosť hrať vo viacerých krajinách, no u mňa je to jednoznačne Španielsko. Celkovo sa mi páči štýl hry Španielov a španielska liga je mojím snom.

Aké sú vaše ambície a sny do budúcnosti? Kam by ste sa až chceli dostať ako futbalový brankár?

Ambície sú vysoké, chcem sa stále zlepšovať a napredovať. Postupne sa posúvať vyššie a vyššie a raz hrať futbal v jednej z najlepších svetových líg. Mojím detským snom je Real Madrid, kde pôsobí môj vzor Iker Casillas. Takisto by som sa raz v budúcnosti chcel dostať a chytať za seniorskú reprezentáciu Slovenska.

Váš starší brat je tiež futbalista, obaja ste pôsobili v MŠK Žilina a teraz ste prešli na hosťovanie do Michaloviec. Čo hovoríte nato, že hráte stále spolu s bratom v jednom tíme? Nemali ste niekedy chuť hrávať proti nemu?

S bratom sme prakticky vyrastali už vo Fiľakove. On potom odišiel na rok do Nemecka , no po roku sa vrátil a spolu sme šli do Žiliny.A teraz znovu obaja pôsobíme v Michalovciach. A či nemám chuť hrať proti nemu? Zatiaľ mi stačia naše súboje na tréningu, pri ktorých sa vieme dostatočne vyhecovať :)

Vieme o vás, že pri návšteve rodnej krajiny vášho otca, Vietnamu, ste dostali ponuku, aby ste reprezentovali ich krajinu. Prečo ste sa rozhodli zostať verný Slovensku?

Áno, je to pravda, tá ponuka asi stále platí, no nejako som to neriešil. Myslím si, že futbal vo Vietname nie je na takej úrovni, aký je v Európe. Takže by som tam asi tak nenapredoval.

Nemali ste v mladšom veku problémy s vaším výzorom? Predsa len, máte vietnamské korene a vyzeráte inak ako klasické slovenské deti.

Samozrejme, že tam boli nejaké pripomienky, ale beriem to s nadhľadom a momentálne s tým už nemám žiadne problémy.

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Trump pokračuje v kampani. Útočí, rozdeľuje a izoluje

Prvý Trumpov prejav vo funkcii prezidenta sa podobal na tie, ktoré prednášal ešte pred voľbami.

KOMENTÁRE

America first: keď narcistickí populisti sľubujú lepšie zajtrajšky

Oznámil len, že Ameriku ochráni boh.


Už ste čítali?